Senior Embedded Software Engineer National Security, Product Maintenance...

Publiceringsdatum: 2025-11-25

Letar du efter möjligheter att arbeta inom data/it? Cabeza Rekrytering och Konsulting AB söker just nu efter en systemutvecklare/programmerare och du kan vara den de letar efter. Cabeza Rekrytering och Konsulting AB söker efter en ny anställd på heltid under tills vidare som är redo att ta sin karriär till nästa nivå.

Denna position är tillgänglig i Malmö. Cabeza Rekrytering och Konsulting AB behöver fler anställda som stödjer arbetet inom systemutvecklare/programmerare. Kolla in deras lediga tjänst för att se om du har vad som krävs. Sök jobbet som systemutvecklare/programmerare hos Cabeza Rekrytering och Konsulting AB och ta chansen att ta din karriär till nästa nivå. Ansök senast torsdag den fjortonde maj 2026.


Jobbannons

På Advenica gör vi cybersäkerhet på riktigt. Vi levererar cybersäkerhetslösningar inom kryptering och nätverkssegmentering med den högsta nivån av godkännande från EU och Sverige. Med decenniers erfarenhet av att arbeta med Sveriges nationella säkerhet har vi blivit kända för att leverera robust cybersäkerhet som kan stå emot både avancerade attacker och kvantdatorer. Vår vision är A secure connected world. Vill du bli en del av vårt team?

Om rollen

Advenicas produkter för National Security innehåller ofta egenutvecklade komponenter för FPGA, elektronik, mekanik och mjukvara. Vi söker nu en erfaren embeddedutvecklare som vill stärka teamets tekniska förmåga i arbetet med en av våra etablerade nätverksprodukter inom cybersäkerhet på högsta nivå. Produkten är mogen och tekniskt komplex – med många år av utveckling och finjustering bakom sig – och har en central roll i våra säkerhetslösningar.

I den här rollen får du möjlighet att bidra med djup teknisk förståelse av en avancerad kodbas och blir en viktig del av ett tvärfunktionellt team som arbetar med allt från verktygskedja och utveckling till verifiering och dokumentation.

Arbetet kombinerar praktiskt utvecklingsarbete med arkitektoniskt tänkande och mentorskap för mer juniora kollegor. Du bidrar med både erfarenhet och struktur, och säkerställer att mjukvaran håller hög kvalitet över tid.

Här får du en möjlighet att göra verklig skillnad – både för produkten och för teamets utveckling.

Om dig

Du har god programmeringsvana och flera års erfarenhet av utveckling i inbyggda system. Du trivs i rollen som både problemlösare och kunskapsbärare. Du gillar att förstå hur system hänger ihop, och ser värdet i att förvalta, förbättra och vidareutveckla befintliga lösningar snarare än att bygga nytt från grunden.

Som person är du en lyhörd lagspelare som gärna delar med dig av din kunskap och hjälper andra att växa. Du uppskattar en miljö med korta beslutsvägar, prestigelös kultur och hög teknisk nivå.

Krav

  • Gedigen erfarenhet av utveckling och felsökning i Linuxbaserade embeddedmiljöer
  • Mycket goda kunskaper i C och C++
  • Du trivs med att bidra till arkitektur, tekniska vägval och kodkvalitet och att stötta och coacha mindre erfarna kollegor

Meriterande

  • Python
  • Shell scripting
  • Erfarenhet av att utveckla och felsöka IP-baserade nätverksprotokoll
  • Arbete i agila utvecklingsprojekt

Säkerhetsklassning

På grund av vår verksamhet är tjänsten säkerhetsklassad. Det innebär att du behöver vara svensk medborgare och att en säkerhetsprövning kommer att genomföras innan anställning.

Om oss

På Advenica får du stor frihet, stort förtroende och goda möjligheter att utvecklas. Vi värnar om välmående och balans i vardagen, och vårt centrala kontor i Malmö erbjuder en trivsam arbetsmiljö nära allt du behöver. Här finns en stark lagkänsla där vi stöttar varandra och skapar resultat tillsammans – oavsett roll.

Kontaktperson I denna rekrytering samarbetar vi med Cabeza AB. För frågor om tjänsten välkommen att kontakta Malin Schultz: malin.schultz@cabeza.se

Vi ser fram emot att höra från dig!

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnCabeza Rekrytering och Konsulting AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5569814816
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeSystemutvecklare/Programmerare
YrkesområdeData/IT

Ansökan

Cabeza Rekrytering och Konsulting AB söker en person till denna tjänst som systemutvecklare/programmerare med placerings i Malmö. Om det låter intressant att arbeta som systemutvecklare/programmerare hos Cabeza Rekrytering och Konsulting AB skickar du in din ansökan senast 2026-05-14.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Senior Embedded Software Engineer National Security

Cabeza Rekrytering och Konsulting AB söker en person till tjänsten som systemutvecklare/programmerare i Malmö.

2025-11-26

Mer info

Senior Software Engineer

Sinch Sweden AB söker en person till tjänsten som backend-utvecklare i Malmö.

2025-11-23

Mer info

Senior Frontend Software Engineer

Eeze Consulting AB söker en person till tjänsten som frontend-utvecklare i Malmö.

2025-09-25

Mer info