Publiceringsdatum: 2025-06-26
Är du intresserad av att jobba inom chefer och verksamhetsledare? Positionen som rektor hos Chefsbemanning Sverige AB är öppen och väntar på en lämplig kandidat - kan det vara du? Intresserade sökes för heltid-jobb hos Chefsbemanning Sverige AB - är du intresserad? De letar efter någon som vill jobba 3 månader – upp till 6 månader.
Malmö är platsen där denna position är ledig. Chefsbemanning Sverige AB behöver fler anställda som stödjer arbetet inom rektor. Kolla in deras lediga tjänst för att se om du har vad som krävs. Chefsbemanning Sverige AB letar efter erfaren rektor som kan ansluta till deras team. Sista ansökningsdag är onsdag den trettionde juli 2025.
Vi söker en erfaren tf rektor till grundskola F-9 i Malmö.
Pedagogisk examen och avslutad rektorsutbildning.
Erfarenhet av att ha arbetat som rektor på grundskola är ett krav. Vi ser gärna att du har arbetat minst 10 år som rektor.
Personliga egenskaper:
Vi söker en stabil ledare som kan inspirera sina medarbetare att ge eleverna bästa möjliga förutsättningar att lyckas i skolan.
Majoriteten av våra konsulter är 60+ (inget ålderskrav) och har lång yrkeserfarenhet vilket är oerhört uppskattat bland personal och uppdragsgivare.
Våra uppdrag sträcker sig från några veckor till ett helt läsår. Det finns aldrig några förväntningar på våra konsulter att ta uppdrag via oss, men ibland passar det i tid och rum. Att arbeta som interimsrektor är annorlunda, det ges mer tid att att vara ute i verksamheten och ta tag i arbetsområden som kanske har varit lite eftersatta. Ledarskapet bygger på att man får legitimitet, vilket i sin tur ger ett arbetsklimat som skapar glädje och energi, både för medarbetare och sig själv.
Uppdraget i Malmö startar i augusti 2025.
Ansvarig för rekryteringen är: Jonas Berkling telefon: 0709-202 333. Urval sker löpande, ansök så snart som möjligt.
Chefsbemanning AB (tidigare namn ProAcademic) och dess systerföretag Rektorspoolen AB är specialiserade på rekryteringar och interimslösningar inom utbildningssektorn.
http://www.rektorspoolen.se/hyr-en-rektor/
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | Chefsbemanning Sverige AB |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | 3 månader – upp till 6 månader |
Organisationsnummer | 5568738115 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Rektor |
Yrkesområde | Chefer och verksamhetsledare |
Chefsbemanning Sverige AB söker en person till denna tjänst som rektor med placerings i Malmö. Om det låter intressant att arbeta som rektor hos Chefsbemanning Sverige AB skickar du in din ansökan senast 2025-07-30.
Källa: Arbetsförmedlingen
Rosénssons Consulting AB söker en person till tjänsten som restaurangbiträde i Malmö.
2025-03-30
Mer infoRetail Staffing Sverige AB söker en person till tjänsten som verkstadstekniker i Malmö.
2025-05-14
Mer infoRaise Sweden AB söker tre personer till tjänsten som frisör i Malmö.
2025-06-04
Mer info