Gruppledare United Sisters till Fryshuset Malmö

Publiceringsdatum: 2025-06-17

Är du intresserad av att jobba inom yrken med social inriktning? Det är nu möjligt för dig att få jobb som ungdomsledare hos STIFTELSEN FRYSHUSET. Vill du arbeta deltid hos STIFTELSEN FRYSHUSET? Just nu letar de efter någon som vill ha en tjänst 3 månader – upp till 6 månader.

Malmö är platsen där denna position är ledig. Företaget STIFTELSEN FRYSHUSET erbjuder just nu spännande karriärmöjligheter. Om du vill jobba som ungdomsledare har de nu fem lediga jobb - kolla in annonsen för att se om du har rätt erfarenhet. Bli en del av teamet hos STIFTELSEN FRYSHUSET som ungdomsledare genom att ansöka senast lördag den femte juli 2025.


Jobbannons

Fryshuset gör det möjligt för unga att genom sina passioner förändra världen. Vi skapar gemenskaper där unga syns, hörs och räknas. På denna grund bedriver vi ett 60-tal olika verksamheter på flera orter runt om i Sverige. Vi är ca 730 anställda och arbetar inom områdena; skola, ungdomskultur, arbete & entreprenörskap samt föredöme & framtidstro. Fryshusets verksamheter sträcker sig från kultur och nöjen till projekt som direkt adresserar vår tids svåraste sociala problem. Vi tror att alla kan lyckas och är värda en chans till. Stiftelsen Fryshuset är en ideell organisation som är religiöst och politiskt oberoende.

Fryshuset i Malmö söker gruppledare till United Sisters

Fryshuset gör det möjligt för unga att genom sina passioner förändra världen. Vi skapar gemenskaper där unga syns, hörs och räknas. På denna grund bedriver vi ett 60-tal olika verksamheter på flera orter runt om i Sverige. Vi är ca 730 anställda och arbetar inom områdena; skola, ungdomskultur, arbete & entreprenörskap samt föredöme & framtidstro. Fryshusets verksamheter sträcker sig från kultur och nöjen till projekt som direkt adresserar vår tids svåraste sociala problem. Vi tror att alla kan lyckas och är värda en chans till. Stiftelsen Fryshuset är en ideell organisation som är religiöst och politiskt oberoende.

United Sisters och United Brothers är två verksamhet i Fryshuset som driver separatistiska grupper för tjejer och ickebinära resp killar åldern 10-20. Vi arbetar normmedvetet och lösningsfokuserat för att lyfta fram deltagarnas egna resurser och potential. Utgångspunkten för  vårt arbte är att vi är medmänniskor och arbetar empatiskt och nyfiket. Nu söker vi flera timanställda som kan hålla en eller flera grupper med start 1/9 2025.

Om tjänsten

  • Hålla en eller flera ungdomsgrupper tillsammans med en annan gruppledare. Ca 3 timmar per vecka, det tillkommer enstaka tillfällen för handledning under terminen.
  • Delta i obligatorisk utbildning 27+28 september.
  • Ha kontakt med skolor och/eller fritidsgårdar eller andra samverkanspartners.
  • Rekrytera deltagare till grupperna.
  • Planera och utvärdera gruppens utveckling.
  • Delta i handledning och kompetensutveckling som Fryshuset arrangerar.

Fryshuset är en arbetsplats som är övertygade om att olika kompetenser, perspektiv och erfarenheter bidrar till en mer kreativ arbetsmiljö och en tryggare plats för deltagarna i verksamheten. Vi ser det därför som en fördel att personer vi rekryterar har olika etnisk och social bakgrund, könsidentitet och uttryck, tro, ålder, funktionsvariationer och sexuell läggning. 

Meriterande erfarenheter

  • Erfarenhet av ungdomsarbete.
  • Arbetat genusmedvetet och/eller med normkritiskt förhållningssätt.
  • Ha erfarenhet att ha arbetat med lösningsfokuserad samtalsmetodik.
  • Har nätverk bland unga eller andra ungdomsorganisationer. 

Personliga egenskaper

  • Du är trygg i att driva ett självständigt arbete, har en god självkänsla, är utåtriktad med förmåga att fånga ungdomar.
  • Du är ansvarsfull.
  • Du är passionerad och engagerad i att göra skillnad i unga människors liv.
  • Du är lyhörd inför ungdomarnas perspektiv och erfarenheter.
  • Du är bra på att arbeta med delaktighet och ha förmåga att lyfta andra.
  • Du har hög samarbetsförmåga. 

Om du dessutom brinner för arbete med unga och har ett normkritiskt tänkande så är du rätt person för oss. Vi lägger stor vikt vid personlig lämplighet. 

Tjänsten i korthet

Omfattning: Behovsanställning

Tillträde: Fr.o.m. 1a september samt obligatorisk utbildning för gruppledare under helgen 27-28/9-2025. För att du ska kunna påbörja uppdraget är utbildningshelgen obligatorisk, den sker under betald arbetstid. 

Arbetsplats: Fryshuset Malmö

Kollektivavtal: Tjänsten omfattas av kollektivavtal mellan Fremia och Kommunal. 

Kontaktperson

Joanna Borglind

joanna.borglind@fryshuset.se

076- 001 06 26

Sista ansökningsdag är 2025-07-05, rekryteringen sker löpande så vänta inte med att skicka in din ansökan. Vi tar inte emot några ansökningar per mejl. 

Om jobbet

Antal tjänster5
ArbetstidDeltid
FöretagsnamnSTIFTELSEN FRYSHUSET
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning3 månader – upp till 6 månader
Organisationsnummer8020111582
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeUngdomsledare
YrkesområdeYrken med social inriktning

Ansökan

STIFTELSEN FRYSHUSET söker fem personer till denna tjänst som ungdomsledare med placerings i Malmö. Om det låter intressant att arbeta som ungdomsledare hos STIFTELSEN FRYSHUSET skickar du in din ansökan senast 2025-07-05.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Processoperatör/maskinoperatör till läkemedelsbolag i Malmö

Jobandtalent Sweden AB söker en person till tjänsten som operatör läkemedelstillverkning i Malmö.

2025-06-17

Mer info

Nu söker vi personal till våra restauranger på Malmö Arena

Parkfast Arena AB söker en person till tjänsten som servitör/servitris i Malmö.

2025-06-19

Mer info

Personlig assistent till man i Malmö (Hyllie)

Monument Assistans AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Malmö.

2025-06-19

Mer info