Montör

Publiceringsdatum: 2025-10-15

Letar du efter ett jobb inom industriell tillverkning? Nu har du chansen att börja jobba som elektronikmontör hos Aimpoint AB. Aimpoint AB behöver någon som vill arbeta heltid. Om du är tillgänglig för tills vidare, ta en titt på denna jobbannons.

Platsen där jobbet finns ledigt är i Malmö. Aimpoint AB har just nu ett ledigt jobb som elektronikmontör. Sista ansökningsdagen till jobbet som elektronikmontör hos Aimpoint AB är fredag den tredje april 2026.


Jobbannons

Aimpoint AB är det företag som skapade och utvecklade rödpunktsiktet, vilket vi idag är världsledande leverantör av. Aimpoints sikten används på den civila jakt- och skyttemarknaden samt av polis och militär. Företaget har över 500 anställda och omsätter ca: 1,7 MDKR. Försäljningen i USA sker via vårt amerikanska dotterbolag, Aimpoint Inc.

Vårt huvudkontor ligger i Malmö och alla våra produkter är tillverkade i Sverige. Våra produktionsenheter finns i Malmö och Gällivare.

Aimpoint är ett företag inom Sandberg Development-koncernen. För mer information om företaget, besök gärna www.aimpoint.se 

ÄR DU VÅR NYA MONTÖR/OPERATÖR?

Aimpoint är ett starkt växande företag med en spännande framtid där högsta kvalitet och miljömässiga hållbarhet står högt upp på vår agenda. En arbetsdag på Aimpoint kan ha högt tempo, kräva stor noggrannhet och tålamod med anledning av arbetsuppgifter som kräver precision eftersom monteringen innehåller små komponenter.

För att lyckas i rollerna hos oss behöver du ha följande egenskaper

  • Noggrann och effektiv
  • God finmotorik och samarbetsförmåga
  • Sinne för detaljer
  • Lätt för att följa arbetsintrusktioner, processer och rutiner
  • Ordningsam och flexibel
  • Hög koncentrationsförmåga och tålamod

Som Operatör hos oss kommer du att jobba på vår nya automatiserade produktionslina.

Som Montör arbetar man i den manuella linan.

Övriga egenskaper vi värdesätter är förmågan att arbeta självständigt och i grupp, förmågan att ta initiativ och engagemang. Vi uppskattar en postiv feedback-kutur där vi kontinuerligt ger och tar emot återkoppling.

Vi söker dig som

  • Fyllt 18 år
  • Uttrycker dig obehindrat i tal och skrift på svenska
  • Kan ge oss ett utdrag från sitt belastningsregister

Att arbeta hos oss i rollen som Montör innebär att du först börjar som konsult genom ett bemanningsföretag. Vårt främsta mål är sedan att du ska erbjudas en anställning.

Våra samarbetspartners är idag:

Processbemanning, Student Consulting, Wikan Personal och Folcon. När du skickar in din ansökan godkänner du samtidigt tillåtelse att vidarebefodra den till bemanningsföretagen. Bemanningsföretagen kommer att återkomma till dig med information om din ansökan och en eventuell fortsättning i processen.

Precis som oss, uppskattar du att ha kul på arbetsplatsen och ser möten med andra människor som både utmanande och stimulerande, där samarbetet med kollegor och kunder är en naturlig del av arbetet.

Har du frågor eller är intresserad av att veta mer är du välkommen att kontakta:

P&C Sr Talent & Acquisition Specialist Joacim Larsson ,

joacim.larsson@aimpoint.com

Då vi arbetar med löpande urval önskar vi ha din ansökan så snart som möjligt.

Aimpoint är en del av Sveriges försvarsindustri och vår verksamhet omfattas bland annat av regler om säkerhetsskydd, krigsmaterial och exportkontroll. På grund av dessa regler genomförs alltid en bakgrundskontroll av kandidaten för alla typer utav tjänster i vår verksamhet innan anställning sker. För de tjänster som leder till deltagande i säkerhetskänslig verksamhet eller placering i säkerhetsklass innebär denna kontroll att säkerhetsprövning genomförs i enlighet med säkerhetsskyddslagen (2018:585) före beslut om anställning. För en del av våra arbetsuppgifter i säkerhetsklass krävs även svenskt medborgarskap.

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnAimpoint AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5562459999
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeElektronikmontör
YrkesområdeIndustriell tillverkning

Ansökan

Aimpoint AB söker en person till denna tjänst som elektronikmontör med placerings i Malmö. Om det låter intressant att arbeta som elektronikmontör hos Aimpoint AB skickar du in din ansökan senast 2026-04-03.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Montör till Aimpoint - Malmö

Processbemanning Svenska AB söker en person till tjänsten som montör, metallprodukter i Malmö.

2025-10-23

Mer info

Ventilationsmontör - Malmö

Btp Sweden AB söker en person till tjänsten som ventilationsmontör i Malmö.

2025-10-23

Mer info

Flitiga däckmontörer sökes till säsongsuppdrag

Jovi Konsult AB söker en person till tjänsten som däckmontör/däck- och hjulmekaniker i Malmö.

2025-10-22

Mer info