Publiceringsdatum: 2025-11-26
Söker du efter ett jobb inom pedagogik-sektorn? Ett spännande jobb som lärare i gymnasiet hos Folkuniversitetet Stift Kurs- Verksamheten väntar på dig - varför inte söka idag? Folkuniversitetet Stift Kurs- Verksamheten söker för närvarande efter personal på deltid för en tjänst 3 månader – upp till 6 månader. Kolla in deras jobbannons för mer information.
Malmö är platsen där detta jobb har sin tjänsteort. Om du letar efter en spännande karriär inom lärare i gymnasiet-branschen, har Folkuniversitetet Stift Kurs- Verksamheten just nu ett ledigt jobb som kan vara av intresse. Bli en del av Folkuniversitetet Stift Kurs- Verksamheten genom att ansöka till jobbet som lärare i gymnasiet senast söndag den fjortonde december 2025.
Folkuniversitetet präglas av idén om att ge människor förutsättningar för ett rikare liv genom kunskap och skapande. Nu söker vi dig som brinner lika mycket som vi för denna uppgift, och som med engagemang, kompetens och intresse för ungdomar tar dig an uppgiften som lärare i spanska på vår skola mitt i centrala Malmö.
På skolan finns en anda som är viktig att förvalta. Den handlar om vikten av att få vara den man är, att synas, att bli lyssnad till. Det ska helt enkelt vara roligt att komma till skolan, oavsett om man jobbar där som elev eller som anställd.
Vi behöver till det nya läsåret en lärare i spanska för våra elever. Tjänsten omfattar kurserna Sp 3 och Sp 4 och undervisningen är schemalagd till tisdagar.
Vi erbjuder dig en dynamisk arbetsplats med engagerade människor. I arbetet ingår att planera och bedriva undervisning enligt gällande läroplan samt inom yrket förekommande arbetsuppgifter.
-Du är legitimerad gymnasielärare i spanska eller håller på att bli det.
-Du har erfarenhet av att undervisa i spanska på grundskolan eller gymnasiet.
-Du är engagerad, flexibel och har ett modernt tänk kring undervisning.
-Du har tydligt elevfokus och drivs av att se ungdomar utvecklas.
-Du kommer att arbeta i ett arbetslag varför god samarbetsförmåga är viktig.
Inte minst så vill vi att du bidrar till vår Folkuniversitetsanda med entusiasm och positivt tänkande! Vi lägger stor vikt vid personlig lämplighet.
För tjänsten gäller
Placeringsort är Malmö. Anställningen är en visstidsanställning på 20% av heltid från den 7/1 -10/6 2026, med möjlighet till förlängning. Sista dag för ansökan är den 14 december, men urval och intervjuer sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista dag för ansökan.
Frågor om tjänsten
Kontakta rektor Veronica Josefsson, veronica.josefsson@folkuniversitetet.se, telefon 040-691 83 31
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Deltid |
| Företagsnamn | Folkuniversitetet Stift Kurs- Verksamheten |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 3 månader – upp till 6 månader |
| Organisationsnummer | 8450003481 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Lärare i gymnasiet |
| Yrkesområde | Pedagogik |
Folkuniversitetet Stift Kurs- Verksamheten söker en person till denna tjänst som lärare i gymnasiet med placerings i Malmö. Om det låter intressant att arbeta som lärare i gymnasiet hos Folkuniversitetet Stift Kurs- Verksamheten skickar du in din ansökan senast 2025-12-14.
Källa: Arbetsförmedlingen
Esri Sverige AB söker en person till tjänsten som gis-ingenjör i Malmö.
2026-02-26
Mer infoPEAB Sverige AB söker en person till tjänsten som lärling, träarbetare i Malmö.
2026-02-25
Mer infoMalmö kommun söker personer till tjänsten som badvakt i Malmö.
2026-02-26
Mer info