Senior Platform Engineer – OpenStack, Linux & Automation

Publiceringsdatum: 2026-06-29

Letar du efter möjligheter att arbeta inom data/it? Positionen som devops utvecklare hos Iver Accelerate AB är öppen och väntar på en lämplig kandidat - kan det vara du? Iver Accelerate AB söker någon som vill arbeta heltid under tills vidare. Kanske är det du?

Om du redan bor i närheten av Malmö, är det här din chans att söka ett spännande jobb Iver Accelerate AB söker för närvarande efter en person att anställa inom devops utvecklare-branschen. Ta en titt på deras lediga tjänst för att se om något av dem passar just dig. Bli en del av Iver Accelerate AB genom att ansöka till jobbet som devops utvecklare senast lördag den tjugosjätte december 2026.


Jobbannons

Är du redo att forma framtidens IT tillsammans med några av branschens vassaste konsulter? Accelerate växer och vi söker nu en Senior Platform Engineers inom OpenStack, Linux & Automation som vill vara med och bygga smarta, hållbara och säkra lösningar i teknikens absoluta framkant.

Din roll Som en del av vårt DevOps-team arbetar du i uppdrag hos marknadsledande kunder med att designa, bygga och vidareutveckla moderna plattformslösningar. Du arbetar nära kund i komplexa miljöer där OpenStack ofta är en central del, och är med i hela kedjan – från arkitektur och implementation till vidareutveckling och förvaltning.

Du bidrar till att skapa stabila, skalbara och driftsäkra plattformar genom automation, moderna arbetssätt och ett starkt fokus på långsiktighet.

I rollen kommer du bland annat att arbeta med:

  • Design, implementation och förvaltning av OpenStack-baserade plattformar

  • Linux i större och komplexa miljöer

  • Containerbaserade lösningar med Docker och Kubernetes

  • Automation av infrastruktur och plattform med Terraform, Ansible och script

  • CI/CD- och GitOps-flöden

  • Migreringar, uppgraderingar och integrationsarbete

Vem är du? Vi söker dig som har gedigen erfarenhet inom plattform, DevOps eller infrastruktur och som brinner för att bygga stabila, säkra, effektiva och skalbara plattformslösningar ute hos våra kunder. Du uttrycker dig obehindrat på svenska och engelska i både tal och skrift.

För denna position krävs svenskt medborgarskap, vi utför även bakgrundskontroll av slutkandidat.

Du bör ha koll på

  • OpenStack (deployment, drift, vidareutveckling eller förvaltning)

  • Linux i enterprise-miljöer

  • Containerteknik, exempelvis Docker och Kubernetes

  • Script/programmering, exempelvis Bash, Python eller Go

  • Versionshantering i Git

  • Automation och Infrastructure as Code med Terraform och/eller Ansible

  • CI/CD och GitOps

Extra plus om du även har koll på

  • Public cloud (AWS, Azure eller GCP)

  • OpenShift, Rancher eller liknande plattformar

  • HashiCorp Vault eller Consul

  • Observability, loggning eller säkerhetslösningar i plattformsmiljöer

Vi erbjuder dig Som anställd på Accelerate erbjuder vi förutom spännande uppdrag och tekniker:

  • Utbildning & certifieringar via våra partners (Red Hat, HashiCorp, GitLab m.fl.)

  • En trygg och säker anställning med bra förmåner

  • Kollektivavtal, friskvårdsbidrag och sjukvårdsförsäkring

  • Flexibilitet, frihet och balans mellan jobb och fritid

  • Att bli del i ett passionerat team med tekniskt vassa kollegor

Vi tror på gemenskap och kompetensutbyte – här utvecklas vi tillsammans och stöttar varandra för att alltid ligga i framkant.

Placeringsort Accelerate finns på flertal orter i Sverige och Norge. För denna tjänst utgår du från vårt kontor i Malmö, med möjlighet till hybridarbete.

Önskad start är snarast eller enligt överenskommelse. Har du frågor? Kontakta Jesper Carlsson på jesper.carlsson@iver.se

Vi ser fram emot att träffa dig. Välkommen till Accelerate!

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnIver Accelerate AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5567085260
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeDevops utvecklare
YrkesområdeData/IT

Ansökan

Iver Accelerate AB söker en person till denna tjänst som devops utvecklare med placerings i Malmö. Om det låter intressant att arbeta som devops utvecklare hos Iver Accelerate AB skickar du in din ansökan senast 2026-12-26.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »