Publiceringsdatum: 2026-09-20
Vill du arbeta inom naturvetenskap-branschen? Här är din möjlighet att bli en del av teamet hos Academic Work Sweden AB genom att arbeta som laboratorieassistent. Om du vill arbeta deltid hos Academic Work Sweden AB, har de just nu en tjänst 6 månader eller längre som kan passa dig.
Att bo i närheten av Malmö kan vara en fördel för denna position, så om du redan bor i området bör du överväga att söka jobbet. Academic Work Sweden AB har just nu en ledig tjänst som laboratorieassistent. Om du vill ta din karriär till nästa nivå, ta en titt på deras jobbannons och se om jobbet passar dig! Har du vad som krävs för att arbeta som laboratorieassistent hos Academic Work Sweden AB? Ansök innan fredag den nittonde mars 2027 och ta reda på det!
Är du studerande och vill få in en fot hos en världsledande tillverkare av peptidläkemedel? PolyPeptide-koncernen tillverkar över en tredjedel av världens peptidläkemedel. Sök extrajobbet som labbassistent och fördjupa dina kunskaper!
Academic Work söker tre studenter eller personer med annan huvudsaklig sysselsättning för deltidstjänster som labbassistenter till IPC-avdelningen hos PolyPeptide i Limhamn.
Du erbjuds
I rollen som labbassistent kommer du agera stöttande med olika uppgifter på labbet, bland annat kommer du blanda kemikalielösningar, stötta administrativt och arbeta med förberedande uppgifter till avdelningen.
Studerar på YH-, högskole- eller civilingenjörsnivå inom kemi, bioteknik, medicin eller liknande och har minst 1.5 år kvar av studierna (alternativt har en annan huvudsaklig sysselsättning)
Talar och skriver svenska obehindrat för intern kommunikation och dokumentation
Kan jobba deltid 2 dagar i veckan, dagstid, kvällar och helger
Vill utvecklas i labbarbete
Det är meriterande om du har erfarenhet av att arbeta i labb sedan innan.
Kunskap kan erhållas genom utbildning, erfarenhet eller att vara självlärd.
Denna rekryteringsprocess hanteras av Academic Work och vår kunds önskemål är att alla frågor rörande tjänsten skickas till Academic Work.
Vi tillämpar löpande urval och kommer plocka ner annonsen när tillräckligt många kandidater har nått slutskedet i rekryteringsprocessen. Rekryteringsprocessen innehåller två urvalstest: ett personlighetstest och ett test i kognitiv förmåga. Testerna är ett verktyg för att kunna hitta den kandidat med högst potential för tjänsten samt främja jämlikhet, mångfald och en rättvis rekryteringsprocess.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Deltid |
| Företagsnamn | Academic Work Sweden AB |
| Lön | Fast och rörlig lön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 5565595450 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Laboratorieassistent |
| Yrkesområde | Naturvetenskap |
Academic Work Sweden AB söker en person till denna tjänst som laboratorieassistent med placerings i Malmö. Om det låter intressant att arbeta som laboratorieassistent hos Academic Work Sweden AB skickar du in din ansökan senast 2027-03-19.
Källa: Arbetsförmedlingen